
Mgr. Mária Poľašková
Švajčiarsko a Lichtenštajnsko
Švajčiarsko
Vnútrozemský štát strednej Európy – alpská krajina.
Rozloha: 41 000 km², počet obyvateľov: 8,3 mil , hlavné mesto: BERN
Susedné štáty: Nemecko, Rakúsko, Lichtenštajnsko, Taliansko, Francúzsko.
Nie je členom EÚ. Patrí k najvyspelejším štátom sveta, banková veľmoc.
Povrch: tvoria tri celky – švajčiarska jura, švajčiarska plošina a Alpy. Najznámejšie časti Álp sú Bernské a Retské Alpy. Rieky tu prameniace: Rýn (Rhein) a Rhôna. Jazerá: Ženevské, Bodamské, Neuchatelské, Zürišské, Maggiore. Najvyšší štít je v masíve Monte Rosa 4 633 m. Podnebie je vysokohorské s dostatkom zrážok na juhu krajiny sú klimatické kúpele.
Mestá: Bern, Zürich, Ženeva, Bazilej. Lyžiarske strediská: Davos, St. Moritz, Kaprun.
Má 4 úradné jazyky: nemecky, francúzsky, taliansky a rétorománsky. Územie je rozdelené do 26 kantónov. Švajčiarska konfederácia – CH . Menou je švajčiarsky frank.
Chová sa hovädzí dobytok a ovce. Nerastné suroviny sa takmer neťažia.
Priemysel: strojársky, optika, výroba hodiniek, elektronika, počítače, potravinársky – syry - Ementál, mlieko, mliečne výrobky, čokoláda. Farmaceutický – lieky. Kvalitné švajčiarske nože. Ženeva je sídlom medzinárodných organizácii.
Cestovný ruch: agroturistika, lyžovanie, historické pamiatky, horská turistika, liečebné ústavy, kúpele.
Zaujímavosti: CERN – európska organizácia pre jadrový výskum, dlhodobo tu žil Albert Einstein. Bola to neutrálna krajina počas každej vojny.
Lichtenštajnsko
Malý horský štát. Leží medzi Rakúskom a Švajčiarskom. Leží na hornom toku rieky Rýn – tvorí západnú hranicu. Zriadením je to kniežatstvo. Rozloha: 160 km², počet obyvateľov: 40 tisíc. Hlavné mesto: VADUZ.
Má dobre predpoklady pre cestovný ruch. Zo Švajčiarskom je prepojené menovou a colnou úniou. Je sídlom bánk a finančných inštitúcií. Veľkú zberateľskú hodnotu majú poštové známky, ktoré vydávajú.