Mgr. Mária Poľašková


Podnebie Afriky

Afrika je najteplejší svetadiel na našej Zemi. Takmer uprostred ju pretína rovník, kde dopadá najviac slnka a tepla. Táto časť Afriky až po obratník Raka na severe a obratník Kozorožca na juhu leží v tropickom - teplom pásme. Pri rovníku je veľmi vlhké a veľmi horúce tropické podnebie, ktoré sa nazýva aj rovníkové. Takmer každodenne tam prší. 
Na obratníkoch je suché a horúce tropické (teplé) pásmo. Teploty cez deň a v noci značne kolíšu. V noci sa krajina bez rastlinnej pokrývky výrazne ochladí a počas dňa nesmierne zahreje a tak sa vytvorili púšte Sahara, Kalahari a Namib.  V tropických oblastiach Sahary preto namerali absolútne najvyššie teploty na Zemi (Azízija + 58°C).
Na juh od rovníka sú ročné obdobia opačné ako na severnej pologuli. Od rovníka smerom k obratníku Kozorožca a Raka ubúda zrážok a rozvinulo sa tu podnebie s výraznými obdobiami sucha a zrážok - striedavo vlhké.
 Len na severe a juhu Afriky poznajú štyri ročné obdobia v subtropickom podnebnom pásme. Na severe je to okolo Stredozemného mora, kde  potrebné zrážky prichádzajú od Atlantického oceána. Rastie tu stredomorské rastlinstvo a pestujú sa citrusy.
 Na juhu je subtropické pásmo väčšie a to vplyvom vlahy z Indického oceána. Leto je tam v mesiacoch december až marec a zima od júna do septembra.
 Aj nadmorská výška vplýva na podnebie. Vyššie položené miesta majú príjemnejšiu klímu a viac zrážok.
 Na podnebie má veľký vplyv prúdenie ovzdušia a morské prúdy. Studené Kanársky a Benguelský z Atlantického oceánu zabraňujú zrážkam a teplé od Indického prinášajú zrážky. Aj monzún prinášajúci zrážky od Indického oceána ovplyvňuje východné pobrežie až po Somálsky polostrov. Najvýznamnejšie pre vznik podnebných pásem v Afrike sú však pasáty. Najstálejšie prúdenie ovzdušia od obratníkov k rovníku. Severovýchodný a juhovýchodný pasát. 

Fotogaléria: Podnebie Afriky

/album/fotogaleria-podnebie-afriky/zemepis-7-afrika-podnebie-html-22b36818-png/
/album/fotogaleria-podnebie-afriky/africa-koppen-map-png/
/album/fotogaleria-podnebie-afriky/golfsky01all-jpg/

—————